Csütörtök délután lemondott miniszterelnöki és pártvezetői tisztségéről Boris Johnson, az Egyesült Királyság eddigi kormányfője. Johnson miniszterelnöki pályafutását egy sor botrány szegélyezte, amiket többnyire sikerült átvészelnie, de a Chris Pincher körül kirobbant szexuális zaklatási botrányból már ő sem tudott kikecmeregni. Az ügy hátteréről részletesebben ebben a cikkben írtunk.
Bár sokan azt tartották volna kívánatosnak, hogy Johnson azonnal távozzon hivatalából és a párt éléről, ez nem teljesen így lett. A miniszterelnök addig mindenképpen a Downing Street 10-ben akar maradni, amíg a konzervatívok nem választanak a helyére új pártelnököt. Ez ősznél hamarabb egyáltalán nem valószínű, de a pontos menetrendről majd csak a jövő héten tudunk pontosabbat mondani.
A miniszterelnök párton belüli pozícióvesztését az is jól jelzi, hogy
a héten rekordszámú tory képviselő, kormánymegbízott és miniszter adta vissza a megbízatását,
hogy így is nyomást gyakoroljon Johnsonra. A kormányfő viszont inkább felfrissítette a kabinetet, új minisztereket és megbízottakat nevezve ki a megüresedett helyekre. Boris Johnson azt ígérte: nem lesznek nagy változtatások, amíg nem lesz meg az utódja.
Régi szövetségesek is átvennék Johnson helyét
Lehetséges „trónörökösökből” egyáltalán nincs hiány a konzervatívoknál. Bár a versengés e korai szakaszában még korai lenne erősorrendekről beszélni, egy keddről szerdára végzett YouGov-felmérés szerint – kissé talán meglepő módon – éppen azok a lehetséges jelöltek örvendenek a legkisebb népszerűségnek párttársaik körében, akik Johnson eddigi kormányában (vagy éppen a bukása során) hívták fel magukra a figyelmet.
Sajid Javidot, aki korábban egészségügyi miniszterként vett részt a Johnson-kormány munkájában, és akinek a nevéhez a sikeres brit oltási program sikere is fűződik, a válaszadók csupán négy százaléka látná szívesen a párt élén. Javid egyébként hosszú ideig Johnson hangos támogatójának számított, de ennek az időnek már láthatóan vége van.
Nem büszkélkedhet nagyobb népszerűséggel Nadhim Zahawi sem, aki alig egy nappal az után támadta hátba Boris Johnsont a héten, hogy az kinevezte volna a pénzügyekért felelős tárca élére. Őt a toryk körülbelül öt százaléka támogatná pártelnökként.
A jelenleg legnépszerűbbnek számító jelölt, Ben Wallace szintén Johnson régi szövetségesének számít,